top of page
Frequency-BlueCut_LLogo Straight.png

Gözlerinizi
Mavi Işığın Zararlı Etkilerinden Koruyun

MAVİ IŞIK TEKNOLOJİSİ

Mavi Işık Nedir?
Yüksek frekanslı, görünür spektrumda 400-420 nm arasındaki mor/mavi bantta bulunan ışığa Yüksek Enerjili Görülür (HEV-High-Energy Visible) Işık adı verilir.

Kısaca "mavi ışık" olarak bilinen yüksek enerjili görülür (HEV) ışık, güneşten, aydınlatma sistemlerinden ve LCD ekranlı tüm dijital cihazlardan yayılan beyaz ışığın içinde yer almaktadır. Beyaz ışık tüm renklerin yani görünür ışık alanı içindeki tüm dalga boylarının bir arada bulunmasıyla oluşan ışıktır.

Mavi Işığın Olası Etkileri

Son araştırmalar, UV ve HEV ışığını engellemenin gözleri katarakta ve yaşa bağlı makula dejenerasyonuna (AMD) karşı korumak için kritik olduğunu göstermiştir. AMD, yaşlanmaya bağlı olarak retinada makulanın dejenere olduğu tıbbi bir durumdur.

Mavi Işık Kaynakları

Zararlı Etkileri

Mavi ışığın gözün derinliklerine nüfuz etmesi aşağıdaki sonuçları doğurabilir.

  • Sirkadiyen ritmlerin bozulması.

  • Bulanık görüş, odaklanma zorluğu, kuru ve rahatsız gözler, baş ağrısı, boyun ve sırt ağrısı ile kendini belli eden Dijital Göz Yorgunluğu Sendromu.

  • Belirli kanser tipleri riskinin artması.

  • Diyabet, obezite ve kalp hastalıkları riskinin artması.

  • Depresyon riskinin yükselmesi.

  • Kalıcı göz hasarına neden olabilir, görme kaybıyla sonuçlanabilecek olan yaşa bağlı makula dejenerasyonunun (AMD: Age-Related Macular Degeneration) oluşmasına katkı sağlayabilir.

Mavi-ışık-Göz.jpg
güneş ışığı.jpg
lcd ekran.jpg
Cep tel.jpg
Ev Mavi Işık.jpg
Mavi-Mor-ışık.png

Mavi Işık Teknolojisine Sahip Oftalmik Camlar

BlueCut teknolojisine sahip olan oftalmik camlar ile UV-A ve UV-B'ye ek olarak, 400-420 nm dalga boylu yüksek enerjili görünür (HEV) ışık da bloke edilir.

BlueCut teknolojisine sahip olan oftalmik camlar, görünür ışık spektrumu (alanı) içinde yer alan 420 nm dalga boyuna kadar olan yüksek enerjili mavi ışığı filtre eder. Böylelikle bilgisayar, tv, tablet, telefon ve bunun gibi dijital cihaz kullanımı yüksek olan veya gün içerisinde yoğun ışıklı ortamlarda bulunan kişilerde oluşan gözlerde ve göz çukurlarında ağrı, göz kızarması, göz sulanması, baş ağrısı, bulanık görme, ışık duyarlılığı, bazı kişilerde göz kuruması gibi etkileri azaltır.

Mavi Işık Filtre.png
  • Biyolojik saat olarak da adlandırılan sirkadiyen ritmin düzenlenmesine yardımcı olur.

  • Birçok araştırmaya göre yaşa bağlı makula dejenerasyonunun (AMD: Age-Related Macular Degeneration) oluşumunu engellemeye katkı sağlar.

UV -HEV Işık Kesme Oranı.png
BLUECUT LOGO.PNG
Frequency-Cam-Özellikler.png

Frequency BlueCut Markası Altındaki Ürünlerimiz

bottom of page