top of page

KAPLAMALARINA GÖRE CAMLARIMIZ

Oftalmik Camı Özelleştiren Kaplamalar

SHMC.JPG
UHMC.JPG
HighTech AR.jpg
SAFRAN KAPLAMA.JPG
SAFRAN BLUE_Kaplama.jpg

Gözlük Camında Kaplamanın Önemi
ve Sağladığı Faydalar

Oftalmik camın cinsine ve kullanıcıların gereksinimlerine göre gözlük camlarına çeşitli kaplamalar yapılmaktadır.

 

Çok çeşitli isim ve kısaltmalarla anılan kaplamalarının farklı fonksiyonları bulunmaktadır. En yaygın olarak bilinen antirefle (AR-Antireflective) kaplama, bazı firmaların ürünlerinde ET olarak da anılır ve kaplamasız olan her camda bulunan yansıma sorununu ortadan kaldırmaya yarar. Yansımanın ortadan kalkması kullanıcıya daha rahat bir gözlük kullanma olanağı sağlar.

Camdan (mineral) yapılma gözlük camlarına göre organik camların kullanımı daha rahattır ancak bunlar daha hassas ve yumuşak oldukları için kullanırken daha dikkatli olmak gerekir. O nedenle organik camların dayanıklı hale getirmek için "Hard Coating" tabir edilen sert kaplama kullanılır ve bu kaplama dış yüzeyi çizilmelere karşı güçlendirir. Bunun dışında yağlanmaya, su tutmaya, toz tutmaya, leke tutmaya karşı çeşitli kaplamalar olduğu gibi, elektromanyetik dalgaların filtre edilmesi, UV ışınlarının bloklanması ve mavi ışığın kısmen kesilmesine yarayan kaplamalar da uygulanabilmektedir. 

Bazı güneş gözlüğü camlarının rengi kaplama olarak sağlanabilmektedir. Güneş gözlüğü camını aynalı hale getirmek için de kaplama yönteminden faydalanılmaktadır. Halk arasında kolormatik olarak bilinen, optik sektöründe fotokromik (photochromic) olarak anılan güneşli ortamda kararıp, iç mekanlarda yeniden saydamlaşarak renk değiştiren cam özelliği de kaplama olarak sağlanabilir. 

Yukarıda saydığımız oftalmik camın bu özellikleri Opakay genel kullanımlı (stok) ve özel üretim (RX) camlarında, kimi zaman camın kendi materyal yapısından, kimi zaman da camın kaplamasından geliyor olabilir. Bu nedenle web sitemizde her Opakay ürününün açıklaması altında bu özelliklerin materyalden mi, yoksa kaplamadan mı geldiği ve ne tür bir kaplama kullanıldığı belirtilmiştir.

Opakay'ın genel kullanımlı (stok) markaları olan GP, Biomedix Crystal ve Frequency BlueCut ürünlerinde HMC, SHMC ve UHMC olmak üzere üç tip kaplama kategorisi bulunmaktadır.​ 

Özel üretim markamız olan EyeArt ürünlerinde ise süper hidrofobik katmana sahip HighTech AR, Düşük Yansıma, EMI Anti statik (toz tutmama) katman ve süper hidrofobik özellikleriyle Safran UV ve tüm bu özelliklerin yanında yüksek enerjili mavi ışığı filtre etme özelliğiyle Safran Blue kaplama seçenekleri bulunmaktadır.

HMC KAPLAMA.JPG
SHMC.JPG
SAFRAN KAPLAMA.JPG
SAFRAN BLUE_Kaplama.jpg
bottom of page