KAPLAMALARINA GÖRE CAMLARIMIZ

UHMC, SHMC, HMC ve HighTech AR

Gözlük Camında Kaplamanın Önemi
ve Sağladığı Faydalar

Oftalmik camın cinsine ve kullanıcıların gereksinimlerine göre gözlük camlarına çeşitli kaplamalar yapılmaktadır.

 

Çok çeşitli isim ve kısaltmalarla anılan kaplamalarının farklı fonksiyonları bulunmaktadır. En yaygın olarak bilinen antirefle (AR-Antireflective) kaplama, bazı firmaların ürünlerinde ET olarak da anılır ve kaplamasız olan her camda bulunan yansıma sorununu ortadan kaldırmaya yarar. Yansımanın ortadan kalkması kullanıcıya daha rahat bir gözlük kullanma olanağı sağlar.

Camdan (mineral) yapılma gözlük camlarına göre organik camların kullanımı daha rahattır ancak bunlar daha hassas ve yumuşak oldukları için kullanırken daha dikkatli olmak gerekir. O nedenle organik camların dayanıklı hale getirmek için "Hard Coating" tabir edilen sert kaplama kullanılır ve bu kaplama dış yüzeyi çizilmelere karşı güçlendirir. Bunun dışında yağlanmaya, su tutmaya, toz tutmaya, leke tutmaya karşı çeşitli kaplamalar olduğu gibi, elektromanyetik dalgaların filtre edilmesi, UV ışınlarının bloklanması ve mavi ışığın kısmen kesilmesine yarayan kaplamalar da uygulanabilmektedir. 

Bazı güneş gözlüğü camlarının rengi kaplama olarak sağlanabilmektedir. Güneş gözlüğü camını aynalı hale getirmek için de kaplama yönteminden faydalanılmaktadır. Halk arasında kolormatik olarak bilinen, optik sektöründe fotokromik (photochromic) olarak anılan güneşli ortamda kararıp, iç mekanlarda yeniden saydamlaşarak renk değiştiren cam özelliği de kaplama olarak sağlanabilir. 

Yukarıda saydığımız oftalmik camın bu özellikleri Opakay genel kullanımlı (stok) ve özel üretim (RX) camlarında, kimi zaman camın kendi materyal yapısından, kimi zaman da camın kaplamasından geliyor olabilir. Bu nedenle web sitemizde her Opakay ürününün açıklaması altında bu özelliklerin materyalden mi, yoksa kaplamadan mı geldiği ve ne tür bir kaplama kullanıldığı belirtilmiştir.

Opakay'ın genel kullanımlı (stok) markaları olan GP, Biomedix Crystal ve Frequency BlueCut ürünlerinde HMC, SHMC ve UHMC olmak üzere üç tip kaplama kategorisi bulunmaktadır.​ 

 

Özel üretim (RX) markaları olan EyeArt ürünlerinde ise HMC kaplama, ya da Hightech AR kaplama teknolojisi kullanılmaktadır.

HMC KAPLAMA.JPG
SHMC.JPG
UHMC.JPG
HighTech AR.jpg

© 2019 Opakay

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon