top of page

UHMC - Ultra Hydrophobic HM Coating

Ultra Hidrofobik Sert Çok KatmanlıKaplamalar

UHMC (Ultra Hydrophobic Hard Multi Coating) kaplamalar, aynı SHMC (Super Hydrophobic Hard Multi Coating) gibi üstün su tutmazlık özelliğiyle camın kullanım konforunu HMC (Hard Multi Coating) kaplamalı camlara göre daha da arttıran ekstra katmanlara sahiptir. Buna ek olarak Carbon Coating teknolojisiyle üretildiği için camın berraklığını arttırarak, kullanım konforunu maksimum seviyeye çıkaran özelliklere sahiptir.

Türkiye'de yalnızca Opakay portföyünde yer alan Biomedix Crystal markalı camlarda bulunan UHMC kaplamasında, aynı SHMC kaplamalı gözlük camlarında olduğu gibi HMC kaplamasına ek olarak, su tutmazlık (hydrophobic) katmanı da bulunmaktadır.

 

UHMC kaplamada SHMC kaplamaya ek olarak ayrıca pürüzsüz kristal yüzey katmanı bulunmaktadır.

Türkçeye "Sert Çok Katmanlı Kaplama" olarak tercüme edebileceğimiz HMC kaplamalar öncelikle mineral camlara nazaran daha hassas olan organik camların dayanıklı olmasını sağlamak gereken sertliği sağlarlar. Sert kaplama organik camın kolay çizilmesini önler. UHMC ve SHMC kaplamalı camlarda ise, HMC'ye göre ek olarak bulunan su tutmazlık katmanları camın çizilmeye karşı ekstra dirençli olmasını sağlar.

Opakay camlarının farklı katmanlarında, farklı faydalar getiren UHMC kaplaması içinde AR (AntiReflective) özellik de bulunmaktadır. Antirefle tabir edilen bu kaplama UHMC içinde yine birden fazla katmandan oluşarak camdaki yansımaları ortadan kaldırır ve böylece ışık geçirgenliğinin artmasına neden olur. Buna bağlı olarak kullanıcının görüş kalitesi artar. Antirefle özelliği sayesinde gece araç sürüşü daha kolaydır. Aynı şekilde UHMC içindeki antirefle katmanları okumayı da kolaylaştırır. Antirefle camların kullanan kişi kadar o kişiye bakan kişi için de önemi vardır. Bu kişiler gözlük camının ön dış yüzeyinde antirefle sayesinde yansıma olmadığı için, gözlük kullanıcısının gözlerini rahatça görebilirler. 

Opakay camlarının UHMC kaplamasında aynı HMC ve SHMC kaplamalarında olduğu gibi ayrıca kir, leke, toz oluşumunu azaltan katmanlar da bulunmaktadır. Ancak karbon yüzey kaplama (carbon coating) teknolojisinin UHMC kaplamaya ek olarak sağladığı pürüzsüz kristal yüzey katmanı su, buğu, kir tutmama performansını SHMC kaplamalı camlara göre ekstra arttırır.

Opakay'ın portföyünde bulunan tüm UHMC kaplamalı Biomedix Crystal markalı camlar aynı zamanda EMI (ElectroMagnetic Interference) katmanıyla birlikte gelir. Bu katman elektromanyetik dalgaları filtrelediği için kullanıcının gözlerini bilgisayar monitörleri, tv ekranları ve akıllı telefonlardan yayılan zararlı ışınlardan korur. Ayrıca, EMI katmanı antistatik bir katman gibi davranır. Antistatik elektrik özelliği nedeni ile  havadaki toz parçacıklarının cama yapışmasına da engel olmaktadır. 

Opakay'ın portföyünde bulunan tüm UHMC kaplamalı Biomedix Crystal markalı camlar aynı zamanda göze zararlı mor ötesi ışınlardan maksimum koruma sağlayan UV (UltraViolet) katmanıyla birlikte gelir.

Biomedix Crystal markalı Opakay camlarında kullanılan UHMC kaplama aynı zamanda akıllı telefon ekranlarında kullanılan karbon yüzey kaplama (carbon coating) teknolojisinden ötürü yüzeyde ekstra bir kayganlığa sahiptir. Karbon yüzey kaplama teknolojisinin sağladığı üstün su tutmazlık özelliği doğadaki "nilüfer yaprağı etkisi"nden yola çıkılarak üretilmiştir. Ultrahidrofobikliğin bir sonucu olarak kendi kendini temizleme durumunu ifade eder.

Daha ayrıntılı bilgi için Biomedix Crystal sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

UHMC.JPG

UHMC Kaplamalı Ürünlerimiz

UHMC Kaplamalı Biomedix Crystal Ürünlerimiz

Diğer Kaplamalı Camlarımızı
İncelemek İçin Lütfen Tıklayınız.

bottom of page